Islandia- Kerlingarfjoll

Kerlingarfjoll to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam na Islandii. Pomimo nienaturalnego, wulkanicznego charakteru  w tych niewielkich, ale wysokich górach jest i harmonia, i piękno. Spędziłam w nich w sumie niewiele więcej niż dzień. Padało wiało, zgubiłam fotograficzny filtr. Dwa dni później namówiłam Grześka i Justynę żeby wrócić. Wydawało mi się, że nie mogą czegoś takiego ominąć, miałam nadzieję trafić na lepszą, mniej zamgloną pogodę, rozważałam ponowne zaatakowanie Blandy lub próbę przebicia się wzdłuż południowej strony Hofsjokull na wschód, generalnie miałam w głowie straszny zamęt.

Wróciliśmy (ok 40-tu km). Już w nocy (oczywiście jasnej) wjechaliśmy na  wysoko położony parking ponad Hverdalir i zabiwakowaliśmy w wichurze i mgle.

Widoczność była prawie zerowa. Mój namiot ledwie ustał za toaletą, dach w kempingowcu trzeba było złożyć, generalnie warunki mało komfortowe, ale samo spotkanie, herbata w ciepłym osłoniętym miejscu, rozmowa z ciekawymi ludźmi (okazało się, że nawet mamy wspólnych znajomych!)… Dla mnie to był wspaniały wieczór. Jak zapamiętali to Justyna i Grzesiek możecie poczytać tu.

Do Hverdalir prowadzi od kempingu piesza (w czerwcu jeszcze pokryta śniegiem) ścieżka. Niezatłoczona. Spotkałam tam tylko parę Włochów i dwóch Francuzów. Można też, tak jak zrobiliśmy za drugim razem wjechać tam samochodem. Z gruntowej drogi są piękne widoki na Hofsjokull i rzekę w skalnym kanionie. Co widać ze ścieżki- pojęcia nie mam, widziałam mgłę. Hverdalir to teren geotermalny, pełen bulgocących źródeł, strzelających parą rozpadlin i strumieni wypływających wprost z lodowca. Niesamowity. Mogłabym tam zamieszkać …(niekoniecznie za toaletą, bo jednak co nieco capi…:))

8587 Razem 6 Dzisiaj
Share

6 myśli w temacie “Islandia- Kerlingarfjoll”

  1. Po obejrzeniu zdjęć tych „żółtych” górek zaczynam Ci wierzyć Kasiu że (pomimo pewnych „braków” w krajobrazie) Islandia jednak może być piękna :).

    1. w rzeczywistości robi jeszcze większe wrażenie, no i nie ma tam tłumu. To jednak wyżyny, trzeba jechać kawał gruntową drogą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.