Moje ulubione górskie rośliny- Sosny

Mam setki zdjęć sosen. Nawet nie dlatego, że specjalnie je robiłam, nie zastanawiałam się nad tym i dopiero po jakimś czasie odkryłam jak często towarzyszą mi sosny.

Są odporne i niewymagające. Potrafią rosnąć niemal wszędzie.

Przetrwają więcej, niż inne drzewa. W wielu miejscach dorastają aż do 2,5 tysiąca metrów.

W niektórych rejonach zostały przed wiekami mocno przerzedzone. Proste pnie sosen czarnych ( Pinus Nigra ) świetnie się nadawały na maszty żaglowców. Pirenejskie lasy po hiszpańskiej stronie zostały niemal całkowicie wytrzebione z powodu rosnących potrzeb Hiszpańskiej Armady.

Wcięte w pień lasy nigdy nie odrosły i południowe zbocza Pirenejów w ogromniej części pokrywają  łąki, na których czasem utrzymują  się samotne, powykrzywiane lub usychające drzewa.

Pojedyńcze egzemplarze kilkusetletnich sosen czarnych na Korsyce są pozostałością dawnych bujnych sosnowych lasów.

Teraz w Parku Narodowym Korsyki pozostawia się nawet te sosny, które same wyschły.

Po francuskiej stronie Pirenejów, bardziej wilgotnej i być może mniej narażonej na wycinanie ze względu na niedostępność wielu górskich zboczy, jest znacznie więcej drzew.

W lasach występuje jednocześnie kilka gatunków sosen. Niektóre, jak np sosnę czarną  łatwo jest odróżnić po ciemnozielonym, żywym zabarwieniu długich i sztywnych igieł i jasnych, niemal białych „świeczkach”

Niektórych gatunków nie umiem rozpoznać.

Wszystkie wydają mi się piękne. Lubię wiecznie zielone igły, aromatyczny zapach i połprzezroczysty cień, który sosny dają nam latem. Lubię żywiczny zapach gałęzi i trzask palonych w ognisku szyszek.

Sosny nie mają wad. To moje ulubione drzewa.

8663 Razem 3 Dzisiaj
Share

4 myśli w temacie “Moje ulubione górskie rośliny- Sosny”

 1. Sosny są piękne.
  Mnie urzekła od początku reliktowa sosna pienińska na Sokolicy (747 m.n.p.m.), ponoć najsłynniejsza w Polsce. Jak doczytałem: ok. 500 letnia. Mam ją nawet na swojej wizytówce :-), która w założeniu kojarzyć winna właściciela z pasją górską ;-)

  1. Sosna na Sokolicy jest rzeczywiście bardzo piękna. Nie pisałam o polskich odmianach sosen, bo nie miałam dobrych zdjęć. Robię zdjęcia dopiero od kilku lat. Ogólnie uważam naszą sosnę pospolitą ( Pinus Sylwestris ) za jedną z najpiękniejszych odmian, jako jedna z niewielu ma piękny srebrzysty odcień igieł i czerwonawą korę, lubię też nasze zarośla kosówki, chociaż nie kwitną jak rododendrony :)

 2. Niezwykle wygląda morze kosówki w drodze na Pilsko w Beskidzie Żywieckim; ścieżyna która wiedzie na szczyt jest jak tunel w zielonej scenerii :-)

  1. przegrzebałam trochę swoich zdjęć w poszukiewaniu kosodrzewiny i mam tylko kilka tatrzańskich. Mieszkam bardzo daleko od Beskidów i paradoksalnie łatwiej mi dojechać w Alpy. A tam… niemal same rododendrony:(
   A tak na marginesie, temat monokultury i bujnego rozrostu naszej kosówki jest ciekawy i wart podyskutowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.