o kanioningu w najnowszym numerze Taternika

W najnowszym numerze Taternika ukazał się duży i ważny tekst mojego męża Bogdana Nizinkiewicza na temat wody w kanionach.

Okładka_Taternik_1_2014

Bogdan ma ogromne doświadczenie z górską wodą. Od ponad 35 lat czynnie uprawia kajakarstwo górskie. Przez ponad 20 lat był aktywnym członkiem słynnego alpejskiego klubu AKC- jako pierwszy i bardzo długo jedyny z Polaków. Od prawie 20-tu lat uprawia kanioning. Ma na koncie ponad 150 kanionów, wiele z nich przeszedł wielokrotnie przy bardzo różnych stanach wody.

W jego artykule znalazło się kompendium wiedzy na temat niebezpieczeństw związanych z wodą w kanionach. W języku polskim nie było jak dotąd żadnej publikacji na ten temat. Głównym powodem jest fakt, że kanioningiem zainteresowali się u nas  przede wszystkim speleolodzy, a ich doświadczenia wodne są zwykle niewielkie. Warto  przeczytać i przyswoić sobie tę wiedzę. Górska woda jest niebezpieczna, jej ofiarami padają często nawet zwykli turyści.

Niektóre rozdziały przydadzą się też nam- górskim łazikom. Między innymi fragment o bezpiecznym przekraczaniu górskiej rzeki i ratowaniu człowieka porwanego przez nurt.

Bogdan

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »