Pireneje grudzień, les Angles

Pomimo tego, że pan schroniskowy w Conangles odradzał, o świcie wyszłam GR11 do Les Angles. Nie byłam pewna jak pójdę dalej, w razie gdyby wysoko zrobiło się trudno, miałam zamiar zejść i pójść do Benasque drogą trawersującą Val Castanesa.

Widny, bukowy las  pięknie posrebrzała szadź. Wielkie skalne bloki porastał żywo-zielony mech, co jakiś czas trafiały się równie zielone paprocie. Wyżej weszłam w troszkę zaśnieżone  rododendrony i zarośla karłowatych brzóz.

W wielu miejscach zbocze przecinał lód, najgorzej wyglądała sama ścieżka. Często musiałam obchodzić w kółko  wielkie lodowe płaty.  Nie było sposobu, żeby się na tym utrzymać.

Niebo było zamglone, ale pogoda nie najgorsza. Wydawało mi się nawet, że się trochę poprawia.

Kiedy wyszłam na próg doliny wyszło słońce.

Było wcześnie. Jeszcze przed drugą. Zostawiłam plecak w schronie i poszłam w górę zobaczyć jakie są warunki w wyższych już ośnieżonych partiach gór.

Przez chwilę cieszyłam się niezwykłymi widokami. Słońce rozświetlało wysokie granie. Wszystko wokół było ośnieżone. Górne jeziorka pokrywał błyszczący, wywiany lód.

Przełęcz Collet dels Estanyets, strome miejsce, którego trochę się bałam, nie wyglądała bardzo źle. Pomyślałam, że chyba dałabym radę ją przejść, chociaż nie byłam całkiem pewna. Decyzja co robić jak zwykle w takich sytuacjach pojawiła się sama. Druga znacznie niższa przełęcz Cuello d’ Anglos, którą musiałabym przejść, żeby zejść do doliny Castanesa, wyglądała o wiele gorzej. Zaśnieżoną ścianę porastała taka ilość lodospadów, że  szanse na bezproblemowe przejście wydawały mi się równe zeru.

Być może wyglądało to aż tak źle, bo znów zepsuła się pogoda. Słońce schowało się za chmurami, wiało, padał drobny śnieg. Schron les Angles jest już trochę dziurawy. Nie ma problemu latem, ale zimą chyba bardzo bym w nim zmarzła.  Przenocowałam w wykorzystywanej latem przez pasterzy cabanie Estany Fe.

Staw był już zamarznięty i po wodę musiałam zejść do dużego stawu w Les Angles.

Wzeszedł księżyc. Była pełnia. Koło siódmej chmury się rozwiały i niebo pokryło się całym mnóstwem gwiazd.

5000 Razem 3 Dzisiaj
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.