Arizona Trail cz3 Vail

Noc była chłodna, ale bez mrozu, byłyśmy nisko. Wstałam wcześniej niż A i wyruszyłam też z godzinę przed nią. Wspólny marsz nieco mnie rozpraszał poprzedniego dnia. Szłyśmy zbyt szybko, mogę iść w takim tempie, zdarza mi się czasem, że muszę, ale tu nie było powodu, zwłaszcza że A męczyła się już wczesnym popołudniem i dystans, który przechodziłyśmy i tak był krótki. Leciała, pociła się i padała. Prawie nie jadła. -Czemu nie pójdziesz wolniej, tak jak ja? Wieczorem wcale nie jestem zmęczona- spytałam- wolniejszy marsz jest jeszcze bardziej męczący!- odparowała. Wymyśliłam, że najlepiej jak pójdę przodem i postaram się trzymać własnego tempa. Krajobraz był monotonny, fotografowanie go (a co najważniejsze uważne go oglądanie) wymagało skupienia i chciałam zachować ten czas dla siebie. To był dobry pomysł, spotykałyśmy się wprawdzie, ale już bez napięcia.

-Gdzie biwak?- spytała A tuż po południu- gdziekolwiek- odpowiedziałam beztrosko- skoro idziesz pierwsza wybierz miejsce i się dostosuję-ok- mruknęła i pognała. Ja zboczyłam nad błotniste jeziorko. Nad taflą wody kręcił się jaskrawoczerwony ptak. Przysiadał na zatopionych wierzbach, przyglądał się mi, ale kiedy sięgałam po aparat uciekał. Na mierzei wcinającej się w błoto siedziała para starszych ludzi. Carol miała już za sobą PCT, chętnie przeszłaby cały Arizona Trail, ale Paul zgodził się iść tylko do Oracle. Mierzeja była sucha jak pieprz, ubita krowimi kopytami, woda brązowa i mętna. Pomimo tego napełniłam jedną z butelek. Carol w tym czasie ściągnęła buty i weszła do stawu.-Wspaniale! -zawołała i zaraz wszyscy staliśmy po kolana w krowim bagnie, przeciskając pomiędzy palcami stóp muł, aksamitny w dotyku, wspaniale chłodny i gładki.- Popatrz- ucieszyłam się- wrócił ptak! Czerwony podobny do kanarka, ciekawski przyglądał nam się z odległości kilku metrów. Obejrzałam się na aparat, ale został na brzegu. -Jak my stąd teraz wyjdziemy?- odezwał się filozoficznie Paul.

Jeszcze kiedy podchodziłam kolejnym zboczem widziałam jak się zbierają na grobli. Mili ludzie. Dogonili mnie przy najbliższej bramce. Już z daleka widziałam suszący się na niej śpiwór i modliłam się żeby to nie był namiot A. Niestety. Rozbiła biwak przed wpół do czwartej. – Jestem skonana!- odparowała kiedy się zdziwiłam. Nie chciałam być niegrzeczna, sama przecież rzuciłam, że się dopasuję, ale wieczór to najpiękniejsza pora dnia, najciekawsze, najbardziej fotograficzne światło. -Dobrze się czujesz? Masz wodę?- badałam- Chętnie poszłabym jeszcze kawałek przed nocą.

A wyglądała jakby ją ktoś uderzył w twarz, jakby spotkała ją straszna zniewaga.- Rób co chcesz!- warknęła- mapa nie pokazuje dalej żadnych biwakowych miejsc. -Coś znajdziemy, zawsze się coś znajduje- rzuciła beztrosko Carol walcząc z bramką- dogonię was- powiedziałam i przez kilka minut niezręcznie próbowałam się wytłumaczyć. Obie wiedziałyśmy, że A mnie bez problemu dogoni, pomimo tego obiecałam, że zaczekam. Nie odpowiedziała, czułam się winna, ale pustynia była tam taka piękna. Carol i Paul zostawili miejsce na mój namiot. Widzieliśmy stamtąd światła Tucson i nawet pojawiła się telefoniczna sieć.

A dogoniła mnie tuż przed południem, musiała wstać tego dnia bardzo wcześnie. Siedziałam przy rozstaju, skąd można było już pojechać do Vail. Mieszkaniec niedalekiego domu, zabrał nawet ze sobą kilka osób, wymienił przy tym butelki z wodą, a zapytany czy się tym regularnie zajmuje, powiedział, że z nikim swojej pomocy nie konsultował, ale że odkąd się tu przeprowadził w zeszłym roku czuje się lepiej wiedząc, że kanistry są pełne. Pamiętam jak ktoś, chyba Sam o szlakowym imieniu Nobody, zaśmiał się potem, że może bał się hordy spragnionych hikerów, którzy mogliby zaatakować jego dom. Może mu to źle opowiedziałam, wtedy byłam pewna, że to uprzejmy gest. Box był wypchany, zjadłam słodycze, suchą kiełbaskę, wpisałam się do szlakowej książki. To była pierwsza jaką zauważyłam, widziałam je wcześniej, ale nie rozpoznałam co to. Wyglądały jak stojaki do nut, zakryte z góry zardzewiałymi klapkami i nie pomyślałam, że w środku coś jest.

A nie odzywała się do mnie przez kilka godzin, a potem niespodziewanie zaczęła. Później, kiedy mój telefon w końcu znalazł sieć odkryłam, że opublikowała na fb post z pytaniem czy ktoś zechce ją zaprosić na noc, ale chyba nie było odzewu.

Szłyśmy szybko, zbyt szybko dla mnie. A poganiała, że inaczej nie zdążę na pocztę, rzeczywiście czynną tylko do czwartej. – Ta poczta to tylko dla ciebie- perorowała- nie chcesz to się spóźnij, nie moja sprawa… Dziwiłam się czemu nie jechać do Vail już teraz, lub z jakiegoś kolejnego skrzyżowania, było ich kilka, ale dyskusja z A nic nie dawała. -Idź gdzie chcesz!- warknęła znów z parkingu przy La Posta Quemada- ja idę do Colossal Cave! Umówiłam się już tam z Mikiem. Znów straciłam sygnał w telefonie, zresztą nie chciałam zawracać Mikowi głowy więc w upale po asfalcie pokonałam dodatkowe 2 mile podejścia, żeby trafić na znów rozwścieczoną A, złą bo nie udało jej się zobaczyć za darmo zwierząt, które trzymano ponoć przy restauracji. – Jestem tu tylko żeby ci pomóc! Nie masz sygnału, nie poradziłabyś sobie beze mnie! – dobiła mnie. Mike podjechał punktualnie. Nie chciałam psuć atmosfery. Mike i Susan byli bardzo mili, zaprosili nas na noc do domu, pięknego, ustawionego wśród wspaniałych kaktusów. Zdążyłam na pocztę, a A, która twierdziła, że ta poczta to tylko dla mnie, odebrała tam też swoją paczkę.

Była opiekunką starszych ludzi. I kiedy potem zdominowała całkowicie naszą rozmowę, kiedy odcinała każde moje pytanie czy każde pytanie skierowane do mnie, jakbym bredziła, czy zawracała głowę, pomyślałam, że może ukształtowała ją praca. Że po latach obsługiwania staruszków poczuła się jedyną mądrą, jedyną, która może wszystko ogarnąć, kimś niezbędnym i z definicji lepszym.

Pamiętam jak zarządziła wyprawę do sklepu, nie najbliższego (który mi by w zupełności wystarczył) tylko oddalonego o pół godziny jazdy, jak warknęła kiedy wróciłam po torbę- w sklepie są reklamówki!- tonem doświadczonej Amerykanki do mnie prostaka z biednego kraju. -Staramy się nie używać reklamówek- tłumaczyłam potem przy kolacji Susan. Świat jest już tak zaśmiecony plastikiem… Staramy się oszczędzać wodę, walczyłam kiedy A odmówiła uprania naszych rzeczy razem. Amerykańskie pralki są ogromne, bolało mnie takie marnotrawstwo wody. Na pustyni!

Odetchnęłam z ulgą dowiadując się, że A jest zmęczona i zostaje u Susan na kolejny dzień. Współczułam jej, miała za sobą ciężkie przejścia, dopiero dochodziła do siebie po chorobie, może raziło ją coś w mojej osobie, może naprawdę myślała, że sobie nie radzę i z łaski męczyła się ze mną przez 3 dni? Chciałam o niej jak najszybciej zapomnieć, ale wbiła mi się w pamięć jak drzazga. Z czasem to co mi opowiadała o sobie przestało się idealnie układać. Nie pasowały mi fakty i daty, wracało wspomnienie hotelu, gdzie planowała spać (za 100 dolarów za noc), i z którego tak wspaniałomyślnie zrezygnowała…

Jeśli czegoś się po tej historii nauczyłam to ostrożności w bliskich kontaktach z ludźmi. Amerykanie wydali mi się w pewien sposób zaimpregnowani, jakby opakowani przezroczystą folią. Większość wcale o sobie nie opowiadała . Nie podawali nawet prawdziwego imienia zastępując je szlakowym przezwiskiem. Nic dowiedziałam się niczego o ich zawodach, o rodzinach. To nie przeszkadzało niektórym pytać mnie, ale kiedy ja o coś z rozpędu spytałam czułam, że popełniam niewybaczalną gafę. Niszczę estetyczne opakowanie, które zapewnia wzajemne funkcjonowanie bez spięć. Ranię, a przecież wcale tego nie chciałam. Bywałam w różnych krajach, w różnych miejscach i chyba nigdy nie czułam się tak niedopasowana, tak niezręczna.

To oczywiście nie dotyczyło wszystkich. Żałowałam, nadal żałuję że nie udało mi się spędzić lepiej czasu z Mikiem i Susan. Ten czas uciekł rozbity na płytkie small talki A. Miałam wrażenie, że stara się być bardziej amerykańska niż Amerykanie, a to akurat byli wspaniali ludzie uczynni, życzliwi i jak mi się wydaje tak silni, że mogli sobie pozwolić na życie bez ochronnej folii.

Susan zaproponowała żebym została na kolejną noc i przeszła fragment szlaku bez plecaka. Mieszkała tak blisko parku narodowego, że rzeczywiście miało to sens, więc tak zrobiłam. Wieczorem A pomogła mi przejść procedurę uzyskania pozwolenia na biwak w Saguaro National Park, dostałam ostatnie miejsce na wyżej położonym Manning Camp, a A kupiła sobie takie samo, dzień później.

Share

12 komentarzy do “Arizona Trail cz3 Vail”

  1. widzisz to jest uwaga o sensie pisania. Czy tworzyć śliczną pozytywną pocztówkę ku pociesze serc czytelników (lub własnej chwale), czy pozwolić sobie na (niewygodną) szczerość i pisać o tym co mnie poruszyło, chociaż ani nie jest to przyjemne w czytaniu, ani nie świadczy o mnie zbyt dobrze? Nie znam odpowiedzi, nie znałam jej zaczynając bloga, ale żeby nie stracić motywacji potrzebuję wyzwań, i prawda jest jednym z nich. O ile oczywiście mam rację i nie są to wyłącznie moje problemy, ale coś, co w jakiś sposób dotyka nas wszystkich. To jest trudne, bo nie mam ochoty moralizować, oceniać ani przedstawiać gotowych rozwiązań. Staram się dać do myślenia sobie i Wam. I tylko tyle.

 1. Mnie osobiście trudno się nie zgodzić z tym co napisałaś w komentarzu. Chociaż moje stwierdzenie odnosiło się do stanu rzeczywistego, a nie do tego jak opowiadasz o swojej wędrówce. Chyba nigdy bym nie liczył na to, żeby autor koloryzował i przemilczał trudne bądź niewygodne fakty. Wręcz zależy mi na tym, żeby je też przedstawiał. Ostatnio słuchałem świetnej rozmowy z Mateuszem Waligórą i ujęło mnie, że potrafił opowiedzieć o tym jaką cenę zapłacił za pierwsze przejście pieszo bez wsparcia przez pustynię Gobi. Często widzimy tylko chwałę i blask zdobywcy, a często to bardzo konkretna trudna do zapłacenia cena stoi za tym wszystkim.
  A twoja historia brzmiała mniej więcej tak: odludzie, spotkanie, zupełnym zbiegiem okoliczności kogoś z tego samego kawałka świata co ty, i to spotkanie na zupełnie drugim końcu tego świata. Brzmiało to początkowo optymistycznie…

  1. bardzo dużo rzeczy nie jest tym czym się wydają na pierwszy rzut oka, większość o ile nie wszystkie, jeśli przyglądasz im się wystarczająco długo. Ludzie podobnie.

 2. Jest dokładnie tak jak piszesz Kasiu. Tzn. ja tak myślę. Nie każdy miałby najpierw odwagę przyznać, że „coś” jest nie tak, że nie leży mu dana sytuacja, osoba, a potem jeszcze o tym opowiedzieć. Z dużą kulturą i taktem. Od początku czułam gdzieś pod skórą, że ta historia, to spotkanie nie będzie z tych, do których chce się wracać myślami a kiedy się zdarzają, człowiek cieszy się, że były jego udziałem. Już samo to, że piszesz o Niej A jest dla mnie bardzo wymowne. Bo przecież nie chodzi raczej o to, że nie chcesz podać Jej imienia ze względu na ochronę danych🙂 ale o to, że to A ma być pewnym, nie wiem do końca jak to nazwać, sygnałem, znakiem, że taka osoba była. Zaistniała w Twojej wędrówce, zajmowała Twoje myśli, czas i przestrzeń i to niestety dłużej niż byś chciała, ale teraz chcesz o Niej myśleć tylko A. I tak o Niej pisać. Nie wiem czy to co mówię ma sens ale jeszcze tylko dodam: żadnych kolorowych pocztówek i słodkich obrazków. Szczerość, ona zawsze się obroni.

 3. parę miesięcy temu dostałem taką wiadomość od jednej z bardzo dobrych znajomych. Wydaje mi się to świetną puentą naszej wymiany zdań w komentarzach. Nie chciałbym kłaść nacisku na żaden z fragmentów zamieszczonych poniżej. Przeczytaj i skorzystaj w taki sposób jaki będzie ci chcesz:..🌹🌹🌹
  William Shakespeare powiedział: Zawsze czuję się szczęśliwy, wiesz dlaczego?  Ponieważ niczego od nikogo nie oczekuję;  czekanie zawsze boli.  Problemy nie są wieczne, zawsze mają rozwiązanie, jedyną rzeczą, której nie można wyleczyć, jest śmierć.  Nie pozwól nikomu obrażać, poniżać ani pomniejszać swojej samooceny.  Krzyk jest narzędziem tchórza, tych, którzy nie myślą.
    Zawsze spotkamy ludzi, którzy winią nas za swoje problemy i każdy dostanie to, na co zasługuje.  Musimy być silni i reanimować upadki, które narzuca nam życie, aby przypomnieć nam, że po ciemnym tunelu pełnym samotności przychodzą bardzo dobre rzeczy.
    Zanim zaczniesz mówić … Weź wdech.
    Zanim powiesz … Posłuchaj.
    Zanim skrytykujesz … Spójrz na siebie.
    Zanim napiszesz… Pomyśl.
    Zanim zrobisz krzywdę … Spójrz.
    Zanim się poddasz … Spróbuj.
    Zanim umrzesz … CIESZ SIĘ!
    Najlepszy związek to nie relacja z idealną osobą, ale relacja, w której każdy uczy się żyć z wadami drugiego i wie, jak podziwiać jego dobre cechy.
    Ten, kto nie docenia tego, co ma, pewnego dnia będzie narzekał, że to stracił, a ten, kto raz cierpi, dostanie to, na co zasługuje.
    Jeśli chcesz być szczęśliwy: uszczęśliw kogoś;  jeśli chcesz otrzymać: daj siebie trochę, otaczaj się dobrymi ludźmi i stań się jednym z nich.
    Pamiętaj: czasami, kiedy najmniej się tego spodziewasz, znajdą się tacy, którzy zapewnią Ci dobre wrażenia!
    Nigdy nie psuj swojego prezentu z przeszłości.
    Silna osoba wie, jak utrzymać porządek w swoim życiu.

    Nawet ze łzami w oczach dostosowuje się do uśmiechu i mówi: Jestem DOBRY.
    Je

  :

   1. To co wkleiłem, jest tak ogólne, że przez to bardzo wieloznaczne. a ja chciałem, żebyś znalazła w tych słowach tarczę na wypadek takich spotkań. Chociaż tarcza to może nie najlepsze określenie. bo to nie chodzi o to żeby się znieczulić. Ale efekt tego taki, że jak odnoszę wrażenie, odebrałaś to w zupełnie inny sposób.

 4. A ja tak sobie myślę, że to naturalne, że często schodzimy się i rozchodzimy, że niejednokrotnie zdarza nam się zakończyć znajomość która nam nie odpowiada i niejednokrotnie z nami ktoś kończył taką znajomość. Nie jest to najprzyjemniejsze, ale się zdarza. Myślę, że jeszcze poczytamy tu o balansowaniu między samotnością a kontaktami ze społecznością wędrowców. W czasie wędrówek cieszą mnie obydwa zjawiska.
  Dzięki Kasiu za kolejną ciekawą relację.

  1. Kiedy wędrowałam tym szlakiem, miałam wrażenie, że nie przywiozę żadnej opowieści. Zwykle nie idę żadną zdefiniowana z góry drogą i ciągle jestem wystawiona na niespodzianki, tu było ich zdecydowanie mniej, pomimo egzotyki. Było za to więcej ludzi i co całkiem dla mnie nowe nie byli jednorazowi, bo wszyscy szliśmy tą samą drogą. Ale to oczywiście zwykłe sprawy, ja zresztą nigdy nie opisywałam niezwykłych :)
   dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »