letnie kwiaty w Pirenejach

Pireneje są nazywane ogrodami Europy- i to prawda. W lipcu kwitną tam morza kwiatów. Irysy- których nie widziałam nigdzie indziej, lilie, naparstnice, goryczki, mikołajki, sadźce, przeróżne goździki … Jest tego mnóstwo, bywa inne w każdej dolinie, pachnie, tętni życiem. Nie przyłożyłam się. Na porządne sfotografowanie kwiatów potrzebne mi dużo czasu. To tylko kilka okruszków. Najlepiej pojedźcie i popatrzcie sami. Najbardziej bujną roślinność widziałam teraz w Masywie Posets. Podobnie było tam kiedyś w czerwcu. Kwiatów jest tyle, że trudno przejść. Być może z powodu istnienia Parku Narodowego pasie się tam mniej gospodarczych zwierząt i rośliny nie są szybko zjadane, a może jest odwrotnie i park chroni właśnie tę bujność. Tak czy siak jest tam sporo znakowanych i nieznakowanych szlaków i wszystkie są warte przejścia.

Podobnie jest też we Francji, w okolicach Loudenvielle, niestety tam grasują przenoszące boreliozę kleszcze. Na słupkach w miasteczku porozlepiano ostrzegające przed nimi ogłoszenia. Nigdy wcześniej nie spotkałam się w Pirenejach ani z kleszczami, ani z ostrzeżeniami przed boreliozą i trochę mnie to martwi. Na szczęście kleszcze żyją tylko nisko, więc wysokie hale powinny się przed nimi obronić.

Share

6 komentarzy do “letnie kwiaty w Pirenejach”

  1. Woow… Niektóre okazy trzeba przyznać pewnie są nie do spotkania gdziekolwiek indziej. Czekam na więcej wpisów, gdyż blog naprawdę bardzo interesujący.

  2. Przesliczne, kolorowe i soczyste. Po dwa owady na jednym kwiatku – rewelacja. Mam w tym roku straszna faze na kwiaty, jeszcze wieksza od kiedy mam nowy, nieco lepszy aparat. Twoje zdjecia sa bardzo inspirujace, mam teraz wieksza motywacje zeby sie kiedys wreszcie wybrac w Pireneje, teraz juz wiem ze koniecznie w sezonie kwiatowym. Pozdrawiam!

    1. to takie zwykłe zdjęcia, nie przyłożyłam się. Pireneje są niesamowite jak kwitną, wybierz się koniecznie, a teraz baw się dobrze na tym nadprogramowym szlaku. I wracaj bezpiecznie, czekamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »